Lista aktualności Lista aktualności

Gorący czerwiec...

Miniony miesiąc obfitował w sporą liczbę wydarzeń. Zaczęło się od Dni Otwartych w Lasach Państwowych, poprzez obchody Dnia Leśnika, spotkanie z samorządowcami, gośćmi z Niemiec, a zakończyło spotkaniem podsumowującym współpracę z uczniami Szkoły Podstawowej.

W ramach Dni Otwartych w Lasach Państwowych w dniu 15 czerwca br. zorganizowane zostało spotkanie dla lokalnych działaczy samorządowych. Całość spotkania poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Człopa – Wiesław Kaczmarek, przybliżając zaproszonym gościom, codzienną pracę leśnika. Pierwsza część spotkania odbyła się w biurze Nadleśnictwa Człopa, druga część w terenie, gdzie przybyli goście mogli z bliska obejrzeć m.in. etapy przebudowy drzewostanów sosnowych w leśnictwie Przelewice.

Dzień Leśnika odbył się 23 czerwca. Pierwsza część była poświęcona pamięci zmarłym leśnikom. Rodziny zmarłych i przyjaciele zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na grobach. Druga część spotkania odbyła się w formie wycieczki terenowej. Krótkie wizytacje w leśnictwach, gdzie gospodarze terenu – leśniczowie opowiadali o swojej pracy, były ciekawą lekcją na temat gospodarki leśnej prowadzonej w lasach Nadleśnictwa Człopa. W trakcie terenowego objazdu dokonano uroczystego odsłonięcia kamieni – ku pamięci nie żyjących pracowników nadleśnictwa. W leśnictwie Zamkowy Las odsłonięto kamień poświęcony byłemu leśniczemu jakim był Antoni Sałachub; w leśnictwie Przelewice uczczono w ten sposób gajowego - Edwarda Dziemianko; w leśnictwie Raczyk leśniczego - Stanisława Wojtczaka. Całość spotkania zakończyła się wspólną biesiadą.

27 czerwca w Człopie gościła grupa dawnych mieszkańców Człopy, którzy obecnie mieszkają na terenie Niemiec. Zaproszeni zwiedzali m.in. wystawę zdjęć: „Człopa i Neuenkirchen. Dawniej i dziś", budynek Polsko - Niemieckiego Centrum Kultury i Sportu oraz skorzystali z Polsko - Niemieckiego Centrum Informacji Turystycznej. Zagościli również na tereny Nadleśnictwa Człopa, gdzie przywitał ich Nadleśniczy – Wiesław Kaczmarek oraz specjalista służby leśnej – Edyta Kostańczuk. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu nt. „Gospodarka leśna, jako możliwe źródło energii", a następnie zaproszeni goście zwiedzili ścieżkę przyrodniczo-leśną przy nadleśnictwie oraz udali się w teren, do szkółki leśnej w leśnictwie Dzicza.

W Dzwonowie 28 czerwca br. uczniowie ze szkoły Podstawowej z Człopy, uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym rok szkolny. Na początku zajęć dzieci mogły posłuchać „odgłosów lasu", jakie zaimprowizował im podleśniczy – Marek Witczak, a następnie same próbować swoich sił. Na koniec wspólnie upiekliśmy kiełbaski na przygotowanym przez nadleśnictwo ognisku.