Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta uczniów ze szkoły w Człopie

1 kwietnia, całkiem na poważnie, nasze nadleśnictwo odwiedziły dzieci z klasy I i II Szkoły Podstawowej w Człopie.

   Pierwsza grupa rozpoczęła spotkanie w „Leśnej klasie". W związku z dość dużym zagrożeniem pożarowym uczniowie dowiedzieli się o najgorszych dla lasu okresach, kiedy to ogień może rozprzestrzeniać się najszybciej i najczęściej. Okazało się, że jest to wiosna i jesień, kiedy to w drzewostanach zalega dużo suchej trawy i opadłych liści. Rozmawialiśmy o umiejętnym korzystaniu z lasu, aby nie doprowadzić do zagrożenia pożarowego oraz o sposobach alarmowania w razie zauważenia pożaru. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się o innych niebezpieczeństwach czyhających na lasy. Gawędziliśmy o owadach i grzybach niszczących drzewa oraz o sposobach zapobiegania takim sytuacjom. Wspólnie doszliśmy do wniosku, iż najlepsze jest zachowanie równowagi i różnorodności w lasach.
   Po ciekawych dyskusjach posililiśmy się kiełbaskami przy ognisku oraz związaliśmy ciekawe krzyżówki, rebusy i zadania związane z wiosennymi aspektami przyrody.
   Druga grupa w tym czasie była z wizytą w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym. Uczniowie zobaczyli widok z kamery umiejscowionej na wieży obserwacyjnej w Człopie. Przeglądając panoramę całej okolicy uczniowie przekonali się, że bardzo szybko można zauważyć pojawiający się dym, który czasami oznacza zarzewie pożaru.
   Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód nadleśnictwa wyposażony w pompę, który to pierwszy wyrusza na akcję gaśniczą. Uczniowie mogli spróbować swoich sił jako strażacy, testując siłę strumienia wody z owego wozu gaśniczego.
   Mamy nadzieję, że czas spędzony z pracownikami Nadleśnictwa Człopa był ciekawy.

Jeszcze raz prosimy wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych, aby unikać sytuacji mogących wzniecić pożar!