Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa

W październiku przypada „Święto Drzewa”, więc pracownicy Nadleśnictwa Człopa, wykorzystując nadarzającą się okazję, zwiększyli udział drzew i krzewów na placu zabaw w przedszkolu oraz w parku przy nadleśnictwie. Najważniejszy jednak był udział dzieci i młodzieży, którym mogliśmy pokazać najlepsze techniki sadzenia a także przekazać wiedzę na temat wzrostu i rozwoju drzew.

   W środę 29 października odwiedziliśmy przedszkolaków. Grupa przeszło stu  dzieci wyszła nam na spotkanie z zaciekawieniem czekając na rozwój wydarzeń. Okazało się, że dzieci posiadają już dużą wiedzę odnośnie nazw gatunków drzew oraz ich funkcji zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Przypomnieliśmy sobie o roli drzew zarówno w lesie jak i  w mieście, gdzie dają nam tlen, oczyszczają powietrze i ograniczają hałas dając jednocześnie schronienie i pokarm chociażby dla ptaków miejskich.
   W czwartek 30 października  gościliśmy w naszym parku dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Człopie. Każdą grupę powitaliśmy sygnałem myśliwskim i korzystając z okazji zaprezentowaliśmy niesamowity koncert dźwięków ssaków i ptaków leśnych w wykonaniu samych mistrzów – Marka Witczaka i Andrzeja Misiaka – podleśniczych z Nadleśnictwa Człopa.
   W naszym parku przybyły kolejne gatunki drzew a uczniowie przeszli całkowity instruktaż sztuki sadzenia, dzięki czemu rośliny w przydomowych ogrodach na pewno wzrosną pierwszorzędnie. Najważniejsze jednak było ponowne wzbudzenie szacunku dla drewna jako znakomitego surowca o właściwościach jeszcze nie zastąpionych przez żaden syntetyczny materiał i do samych rosnących drzew, które to dają tlen, oczyszczają powietrze, chronią przed hałasem, są domem i źródłem pokarmu dla wielu gatunków zwierząt.

  A o tym wszystkim opowiedzieliśmy niemal dwustu dzieciom...