Lista aktualności Lista aktualności

ĆWICZENIA NA OBSZARACH LEŚNYCH DLA JEDNOSTEK OSP - DOSTARCZANIE WODY NA DUŻE ODLEGŁOŚCI

               Na terenie Nadleśnictwa Człopa oraz Tuczno w dniu 12 lipca 2021 r.  odbyły się międzygminne ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Człopa i Tuczno.  

               Z uwagi na duże obszary leśne i brak możliwości dojazdu w ostępy leśne, podczas ćwiczeń przetrenowane było podawanie prądu wodnego na dalsze odległości z wykorzystaniem zbiornika o pojemności 10m³, który stanowił bufor wodny. Woda  pobierana  była ze strategicznego Punktu Czerpania Wody nr 1 zlokalizowanego przy jeziorze Pniewo i dostarczana wozami strażackimi do zbiornika wodnego. Duży plac manewrowy umożliwiał  pobór wody dla kilku wozów bojowych jednocześnie.

               Przepompowywanie wody na miejsce symulowanego frontu ognia odbywało się bez przerw w dostawach wody dla 5 prądownic. Tak zbudowana linia gaśnicza pozwala na ciągłe i skuteczne gaszenie pożaru lasu oraz zwiększa bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji gaśniczej.

               Ćwiczenia jednostek ochotniczych straży pożarnych okazały się również cenną lekcją dla pracowników Służby Leśnej Nadleśnictw Człopa oraz Tuczno a także dla przedstawicieli samorządów Gmin Człopa i Tuczno.                                                

               Jednostki uczestniczące: JRG PSP Wałcz, OSP Człopa, OSP Tuczno, OSP Marcinkowice, OSP Lubiesz, OSP Mielęcin.