Lista aktualności Lista aktualności

Boskie cisy

W sierpniu br. Nadleśnictwo Człopa przekazało Kościołom z terenu gmin: Człopa i Tuczno, trzy niezwykłe sadzonki cisa pospolitego (Taxus baccata L.).

   Niezwykłe, bo wyhodowane z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie Audiencji Generalnej w dniu 21 listopada 2012 r. w Watykanie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników.
   Pracownicy Arboretum Leśnego im. Stefana Białoboka w Sycowie, z niesamowitą pieczołowitością wyhodowali długowieczne cisy, jakże głęboko zakorzenione w kulturze polskiej.

   Dwie sadzonki przekazano Kościołowi filialnemu pw. Trójcy Świętej w Miłogoszczy, gdzie 20 sierpnia br. po Mszy Świętej, zostały uroczyście posadzone i poświęcone.
   Jedna sadzonka natomiast została przekazana Kościołowi filialnemu pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przelewicach, gdzie  11 września  br. z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, po Mszy Świętej została uroczyście  poświęcona.
   Sadzonki otrzymały certyfikat z Biura Nasiennictwa Leśnego jako dowód  autentyczności  ich pochodzenia, a po przekazaniu certyfikatów przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Człopa – Wiesława Kaczmarka zostały one zawieszone w Kościołach pod czujnym okiem zgromadzonych parafian.

   Będziemy na pewno dbać , a przede wszystkim podlewać w czasie suszy, sadzonki przekazane nam  przez leśników z Nadleśnictwa Człopa – tak po Mszy Świętej mówiła jedna z mieszkanek Miłogoszczy.