Lista aktualności Lista aktualności

„Choinka od leśnika” czyli pachnący świerk kontra plastik

Fakt: Sztuczne choinki są trwałe i wielorazowe, ale niestety rozkładają się w ziemi minimum 500 lat. Czy wybór żywego drzewka jest zatem bardziej ekologiczny niż sztuczna choinka z Chin? Na pewno!

   Leśnicy w miejsce każdego wyciętego świerka sadzą nowe drzewka. Każda choinka pochodząca z Lasów Państwowych to świąteczne drzewko wyhodowane na specjalnie do tego przygotowanych plantacjach, gdzie zaraz po wycięciu sadzi się nowego świerka. Nie jest to zatem bezmyślna, masowa wycinka. Z takiej właśnie plantacji pochodzą nasze świerki. Każdy kto w dniach 19-20 grudnia tj. miniony weekend przyjechał do szkółki leśnej Dzicza, mógł się o tym przekonać na własne oczy.
   Mieszkańcy Człopy i nie tylko szukali choinki  wysokiej, średniej, rozłożystej, wąskiej, dużej etc. – ile osób tyle życzeń odnośnie wyglądu świątecznego drzewka. Jedni od razu po wejściu na plantacje znaleźli swój ideał, inni bardziej wymagający, po żmudnych i wyczerpujących poszukiwaniach. Cieszy szczególnie fakt, że odwiedzały nas całe rodziny, często trzy pokolenia, gdzie dziadkowie debatując z babciami, przekazywali wnukom całą swą wiedzę odnośnie wyboru tego najpiękniejszego świątecznego drzewka.
   Już kolejny rok z rzędu leśnicy zaprosili do siebie wszystkich chętnych po wybór choinki prosto z plantacji. W te święta, nasza choinka, zagości w przeszło 150 domach. Pogoda dopisała, a dzieci i młodzież chętnie brała udział w konkurach z nagrodami.
   W akcję włączyli się również przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy oprócz pomocy, krzewili wiedzę przyrodniczą wśród przybyłych poszukiwaczy choinek.

   „Świąteczne Panny" wybrane, a leśnicy z Nadleśnictwa Człopa życzą wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, a dla spóźnialskich przypominamy, ze trwa jeszcze sprzedaż choinek przed „starym nadleśnictwem" przy ul. Młyńskiej w dniach 21-23 grudnia.